Tijesan poraz u Monte Karlu: Budućnost završila svoju evropsku priču
slika 31.03.2021. 20:19 h
Košarkaši Budućnost Volija poraženi su od Monaka 90:87 (22:23, 26:23, 22:20, 20:21) u majstorici TOP8 Evrokupa.

Meč kakav se i očekivao, egal, dosta kontakata, neizvjesnost.

Na kraju falilo je malo i sportske sreće.

Segment koji je zabrinjavajući u nastavku sezone za plavo bijele, je svakako branjenje svog reketa, pošto su u ovom meču dozvolili protivniku čak 19 ofanzivnih skokova.

Monako je sveukupno gledano imao 17 skokova više.

Pa i pored toga uspjevali smo da do kraja meč napravimo neizvjesnim, i u jednom trenutku posljednje dionice čak i da povedemo sa 4 poena razlike.

Ipak nismo uspjeli da do kraja izguramo taj momentum i francuska ekipa će na megdan Gran Kanariji.

Dejan Milojević je odlučio da počne sa starnom petorkom Džastin Kobs, Amedeo Dela Vale, Suad Šehović, Melvin Edžim i Vili Rid.

Monako bolje otvara meč, sa serijom 6:0 u nešto manje od dva minuta.

Naš tim je ušao međutim u napadački ritam. Prvo Šehović iz ofanzivnog skoka pogađa, pa Kobs sa poludistance, potom Rid zakucava.

Dela Vale potom iz driblinga izbacuje Markosa Najta i polaže uz faul košarkaša Monaka.

Vidjela se odmah velika želja naših košarkaša. U odbrani svi su davali svoj maksimum, kako bi zaustavili energične protivnike.

Dela Vale je morao da izađe poslije 6 minuta zbog 3 faula.

Mogli smo da vidimo i jednu poslasticu, Danilo Nikolić je u stilu pleja prvo driblao, a onda uputio lob pas za Vilija Rida.

Naš centar je u prvoj četvrtini imao 7 poena, i odličnu na obije strane terena. Jedino što nije išlo za tukom u prvoj četvtini su bacanja, pošto je američki košarkaš promašio pet penala.

U posljednjim sekundama prve četvrtine smo odigrali lijepu akciju u kojoj je Luka Mitrović pronašao Nikolu Ivanovića u ćošku, a naš plej je pogodio trojku.

Ivavnović teškim šutem sa poludistance u visokom luku pogađa na otvaranju druge četvrtine.

Petar Popovič pokazuje zašto važi za defanzivnog specijalca. Prvo ukradena lopta, pa kontra i asistencija za Danila Nikolića koji u kontri lagano zakucava.

I Nikola Ivanović je potom uspio da ukrade loptu, a onda i da izbjegne "mrtvu loptu" sa Lesorom i da je dobaci do Kobsa koji pogađa trojku iz tranzicije.

Veliki problem za našu ekipu je bio skok,koji je protivnik apsolutno kontrolisao u ovom periodu utakmice. Čak 7 ofanzivnih skokova smo dozvolili Monaku u prvih 15 minuta.

Koliko je velik ulog utakmice vidjelo se po broju faulova u prvom poluvremenu. Naš tim je napravio 16, domaći košarkaši 14 prekršaja.

Na poluvremenu Rid je imao 10 ubačenih poena, Kobs 9, Ivanović 7, Popović i Dela Vale po 5 poena.

Važno je napomenuti defanzivnu rolu Petra Popovića nad Rob Grejom. Naš bek nije bukvalno nije dao franucuskom košarkašu da diše, pa je tako na poluvremenu imao samo 2 poena.

Drugo poluvrijeme otvaramo šouom Vilija Rida. U odbrani prvo više nego požrtvovano bacanje za svaku loptu, a napadu prvo pogađa sa poludistance, onda hvata lob pas Amedea, pa onda na pas Kobsa još jednom zakucao.

Potom je uslijedila serija dobrih poteza Dela Valea, koji je ubacio u seriji pet poena.

Nastavljena je dominacija u reketu francuskih košarkaša koji su na kraju treće dionice imali čak 19 skokova više, što se nije srećom odrazilo na rezultatsku razliku.

Taj segment se popravio u prvoj polovini posljednje dionice, jer su naši momci počeli da osvajaju prije svega protivvnički reket.

Popović ponovo demonstrira sjajnu odbranu, ali i nemjerljiv doprinos u napadu. Petar je pogodio trojku, pa asistirao Zoranu Nikoliću za lagane poene, a onda i Džastin Kobs krade loptu, i dolazimo do + 4.

Monako je uspio da se vrati i da preokrene prednost u svoju korist.

Na dva minuta do kraja rezultat je bio 84:80.

Džastin Kobs uspjeva fintom da se oslobodi čuvara i da položi, na drugoj strani uzvratio je Lesor.

Posljednji minut smo ušli sa zaostatkom od dva poena, bez Dela Valea i Rida koji su zbog pet prekršaja morali ranije da napuste teren.

Na 13 sekundi i 4 prednosti za Monako, Dejan Milojević je na tajmautu nacrtao akciju za Danila Nikolića i brzu trojku, koju su naši košarkaši perfektno preslikali na terenu.

Ostalo je 11, 1 sekunda do kraja.  Uslijedio je faul Edžima (peti), O'Brajen je bio precizan oba puta, a u napadu naših Danilo nije bio precizan sa velike udaljenosti, i u polufinale je otišla ekipa Monaka.

Na kraju Kobs je dao 17 poena uz po 4 skoka i asistencije Vili Rid je završio sa 16 poena, Dela Vale, Popović i Ivanović sa po 11 poena.

Naš tim će se u nastavku sezone posvetiti ABA ligi, gdje imamo dobru polpoziciju za što bolji plasman u Final 4.