Budućnost odbranila Moraču: Trijumf "plavo bijelih" za prvo mjesto na tabeli
slika 08.04.2021. 19:57 h
Budućnost Voli je savladala Cedevita Olimpiju 89:75 (28:23, 15:25, 25:15, 21:12).

Utakmica koja je pokazala zašto su ove dvije ekipe sam vrh ABA lige.

Naši momci su u prvom poluvremenu pokazali dva lica. Nakon sjajne prve četvrtine, u drugoj je COL pokazala znatno više, a u tom periodu se ponovo pojavila boljka branjena reketa, tačnije omogućavanje protivniku veliki broj ofanzivnog skoka.

Međutim nakon poluvremena tim Dejana Milojeviča je izašao kao preporođen, pa smo na kraju u jednoj energičnoj završnici uspjeli da slavimo.

Dejan Milojević se odlučio za startnu petorku Džastin Kobs, Fedor Žugić, Suad Šehović, Melvin Edžim i Vili Rid.

Odluka Milojevića da Edžima stavi na poziciji četvorke pokazala se kao pun pogodak.

Naš Kanađanin je postigao čak 13 poena (dvije trojke)  za nepuna četiri minita.

Edžim je protiv odličnog Džeroda Džonsa koristio svoju brzinu i prodornost, i američki košarkaš nije imao rješenje za njega.

U tim periodu stigli smo do prednosti + 9 (17:8), pa do maksimalnih + 11 (21:10).

Gosti su ipak uspjeli da odgovore, i na kraj četvrtine smanje prednost naših košarkaša na 5 poena razlike.

Edžim je u prvih 10 minuta dao 15 poena i uhvatio 3 lopte.

Milojević je odlučio da "smanji" petorku u drugoj četvrtini, pa su tako u istom trenutku na parketu bili Kobs, Ivanović i Dela Vale.

Nakon trojke Amedea, izgledalo je da mso ponovo povratili prednost u utakmici, ali gosti se nisu predavali.

Ono što nam je bila boljka u duelima sa Monakom, pokazalo se i u ovoj dionici druge četvrtine, kada smo gostima omogućili dosta ofranzivnog skoka, pa je COL u 5. minutu druge dionice izjednačila, a ubrzo i povela.

Naši košarkaši su ušli i u crnu seriju promašaja za tri poena. Vezanih sedam šuteva sa perimetra smo promašili.

Milojević je zato odlučio da ponovo smanji petorku sa Danilom i Melvinom u reketu, i uspjeli smo da pogodimo dvije trojke (prvo Nikolić pa Ivanović), mešutim gosti su nametnuli svoj ritam i došli do 5 poena prednosti na poluvremenu.

Edžim je ušao u probeleme sa prekršajima (tri faula), ali je i dalje sa 15 poena iz prve četvrtine bio najbolji strijelac na poluvremenu, Džastin Kobs je dao 10, Danilo Nikolić 6, a Nikola Ivanović je ubacio 5 poena.

I u nbsatavku su gosti kontrolisali meč. Par puta su bili u oprilici da budu i dvocifreni, ali uvijek su naši momci uspjeli da odgovore.

Odličan u obom periodu je bio Džastin Kobs koji je držao priključak "plavo-bijelima".  Nakon trojke Petra Popovića prišli smo na samo 1 poen razlike.

Gosti su opet pošli na +5, ali Petar Popović je prvo bacio lob pas za Rida, da bi Džastin Kobs dao trojku za izjedančenje.

Edžim onda prodire kroz reket i daje poene za našu prednost (prvi njegovi poeni od prve četvrtine), a nakon sjajne odbrane i brze tranzicije naših Dela Vale pogađa trojku i vodimo pet razlike uoči posljednje dionice.

Prvi dio dionice obilježila je atomska košarka i jednih i drugih. Brze akcije, šutevi za tri poena, prodori.

Naši su se bolje snašli u takvom ritmu, a trojkom Nikole Ivanovića dolazimo do 8 poena prednosti.

Danilo Nikolić (koji je dansa napunio 28. godina) potom veže dvije trojke i utakmicu smo uspjeli da okrenemo poptuno na našu stranu.

Na kraju uspjeli smo da prestignemo onih 11 poena iz Ljubljane, i slavimo 14 poena razlike.

Kobs je meč završio sa 24 poena uz 5 asistencija, Edžim je dao 17 sa 9 skokova, Danilo Nikolić 14 poena i 6 skokova, Ivanović 11 poena i 6 asistencija, Dela Vale 10 poena.